Poštová banka

poštová banka pôžička

Poštová banka má na Slovenskom trhu dlhú tradíciu. História siaha až do povojnového roku 1918, kedy vznikol Poštový úrad šekový. V roku 1930 sa premenovala na Poštová sporiteľňa. Od nového milénia spolupracuje so Slovenskou poštou, kde sú zmluvní partneri. Výhodou je, že klienti poštovej banky môžu obsluhovať svoje účty na pobočkách Slovenskej pošty, čo stavia poštovú banku do veľkej výhody dostupnosti svojich pobočiek. Poštová banka patri medzi 5 najväčších bánk na Slovensku. Štát kontroluje 5% akcií.

Banka ponúka tieto služby:

  • Bankové účty
  • Sporenie
  • Pôžičky
  • Poistenie
  • Investovanie
  • 2. Pilier

 

Bankové účty

Banka ponúka tri typy účtov a to bankový účet pre mladých s názvom Junior, klasický účet a účet zameraný pre starších ľudí v dôchodkovom veku teda senior. Všetky účty si môžete zriadiť na pobočkách alebo online cez internet. Účet si môžete preniesť aj z inej banky. Poštová banka za Váš všetko vybaví a prenesie Vám všetky inkasá a trvalé príkazy.

Užitočný účet Junior

Účet si môžu otvoriť mladí ľudia od 15 do 27 rokov. K žiadosti o otvorenie bankového účtu nie je nutné dokladať potvrdenie o návšteve školy. Balík sa dá získať a užívať zdarma stačí ak si majiteľ účtu nainštaluje aplikáciu Poštovej banky. Program Peniaze s5 je možné používať iba za predpokladu, že máte aktívny internet banking a platobnú kartu.

Užitočný účet

Vedenie účtu je vo výške 5€/mesačne. Ak však máte na bankovom účte uložených viac ako 20 000 eur, nasledujúci mesiac máte vedenie účtu zdarma. Zdarma máte aj jeden výber mesačne z bankomatu inej banky. V cene je taktiež mobilná aplikácia a internet banking. Zriadiť si môžete až 4 platobné karty. Súčasťou je aj debet a bezplatná zmena PIN prostredníctvom bankomatu.

Užitočný účet Senior

Otvoriť si ho môže každý poberateľ dôchodku resp. penzie alebo človek starší ako 62 rokov. Mesačný poplatok za vedenie účtu je 2 eura. Ale platí to isté čo pri klasickom účtu. V prípade ak máte na bankovom účte uložených viac ako 20 000 eur máte vedenie pre ďalší mesiac zdarma. Takisto máte k dispozícii mobilnú aplikáciu, internet banking a výbery z bankomatov.

Sporenie

Aj pri sporení ponúka Poštová banka viac spôsobov ukladania a zhodnocovania finančných prostriedkov.

Dobré sporenie

Úroková sadzba začína od 0,25% p.a. čo nie je veľa. Sporenie je však bez viazanosti čo je výhoda. Vklady môžete robiť už od 10 eur a kedykoľvek, nie ste obmedzovaní vkladmi v určenom dni v mesiaci. Vytvorenie, ale aj zrušenie dobrého účtu je bez poplatku. Dcérsky produkt sa nazýva Dobré sporenie istota na vzdelanie, kde je úroková sadzba až 3,50%. Tú však dosiahnete až pri sporení na 15 alebo 17 rokov s pravidelným sporením.

Termínované vklady

Ak chcete, aby Vaše našetrené peniaze zarábali máte možnosť termínového vkladu kde je zhodnotenie s úrokom pol percenta. Výnos je garantovaný počas celej viazanosti. Ak budete potrebovať úspory môžete si vybrať časť vkladu bez toho, aby ste museli rušiť celý termiňák.

Zlatý vklad

Podobný produkt ako termínované vklady avšak zhodnotenie je nižšie iba 0,3% s tým, že vklad si môžete vybrať kedykoľvek, bez poplatku však až po treťom mesiaci. Podobne je na tom aj produkt Vkladná knižka.

Pôžičky

Ďalšími ponúkanými službami sú pôžičky, kde poštová banka ponúka viacero alternatív úveru. Základom je klasický spotrebný úver s názvom Dobrá pôžička, ďalej refinancovanie úverov s názvom Lepšia splátka a Pôžička s úrokom 0%. Nechýba ani pôžička na nehnuteľnosť teda hypotéka.

Dobrá pôžička

Úver na čokoľvek bez dokladovania použitia. Pôžička na auto, domácnosť, spotrebiče či dovolenku. Peniaze môžete minúť na čo potrebujete bez obmedzení. Úroková sadzba začína od 4,9%. Požičať si môžete sumu o 300 do 30 000 eur. A splatnosť je možné nastaviť od 1 do 8 rokov. Pre žiadosť Vám stačí občiansky preukaz. O pôžičku môžete požiadať online cez internet prostredníctvom úverovej kalkulačky alebo osobne na pobočke. Dôležité je, aby ste mali trvalý pobyt na Slovensku a mali vek od 18 do 69 rokov. Samozrejme musíte byť zamestnaný alebo mať iný oficiálny príjem. Ak ste nezamestnaný v banke nepochodíte.

Rýchla rezerva

Takýto názov nesie služba pre povolené prečerpanie resp. debet. Ak nemáte aktuálne dostatok prostriedkov na osobnom účte môžete využiť prečerpanie od 100 do 2000€. Splácanie prebieha automaticky hneď ako prídu finančné prostriedky na účet.

Užitočné bývanie

Táto služba je vlastne hypotéka. Neplatí sa za poskytnutie úveru. Poštová banka hypotéka sa pýši úrokom od 1% čo je jedna z najlepších ponúk na slovenskom hypotekárnom trhu. Výška úveru na bývanie začína od 10 000eur. Splatnosť je možné nastaviť od 4 do 30 rokov. Fixácia úrokov je variabilný parameter, môžete si vybrať buď fix na 1, 2, 3 alebo 5 rokov. Treba ale počítať s tým, že čím dlhší fix tým nevýhodnejší úrok. Ak chcete získať hypotéku od poštovej banky musíte mať pobyt na Slovensku a vek minimálne 18 rokov. Príjem sa akceptuje aj keď ste zamestnaný v zahraničí alebo ste podnikateľ či SZČO živnostník.

Hypotéka na refinancovanie

hypotékaAk máte hypotéku v inej konkurenčnej banke a nie ste spokojný s úrokom a poplatkami môžete si ju jednoducho preniesť k poštovej banke. Služba sa volá refinancovanie resp. konsolidácia.

Hypotéka pre mladých

Tu sa jedná skôr o reklamný ťah. Výhodnejšiu hypotéku pre mladých do 36 rokov sú zo zákona povinné poskytovať všetky banky. Jedná sa o daňový bonus. Dostanete späť polovicu úrokov zaplatených max. zo sumy 50 000 eur, strop je určený na 400 eur. Na tento bonus sa dá nárokovať max. 5 rokov po sebe. Nemáte na neho nárok ak Váš príjem prekročí 1,3 násobok priemernej mzdy.

Poistenie

Od poštovej banky dostanete ponuky aj na poistenie. Môžete si vybrať z produktov Detské poistenie, Poistenie bývania, Životné poistenie a Poistenie platieb.